OULUN SEUDUN KAS RY JÄRJESTÄÄ: Pohjois-Pohjanmaan kennelpiirin agilityn piirinmestaruuskisat 2026
Ratajärjestys on seuraava:
LAUANTAI 2.5.
- 3. lk (xs-m) D-E-F [agi-agi-hyppy]
- Joukkue (xs-m) G [hyppy]
- 1. lk (kaikki) C-B-A [hyppy-agi-agi]
SUNNUNTAI 3.5.
- 3. lk (sl-l) D-E-F [agi-agi-hyppy]
- Joukkue (sl-l) G [hyppy]
- 2. lk (kaikki) J-I-H [hyppy-agi-agi]
Ilmoittautuminen auki 26.4. asti: https://kitu.agilityliitto.fi/ #/race-calendar
Mittaukseen ilmoittautuminen: https://docs.google.com/forms/ d/e/1FAIpQLSc50WP9QTO746_ byM1GFUHLnDCnidY1PHm_ eswz1OV4ZpJ6sA/viewform? fbclid= IwdGRjcARTfydleHRuA2FlbQIxMABz cnRjBmFwcF9pZAwzNTA2ODU1MzE3Mj gAAR5t9RamBx2EVpLSUnZiNya4WGl5 7ewM4HESl0ZpJ0Ja_ IA5mqmSeaiRYQMs3A_aem_ mhUtHIRG1-0fVIicNKq3og
Yksilöpiirinmestaruus ratkotaan 3. luokan E- ja F-ratojen yhteistuloksella. Joukkuemestaruudet ratkotaan G-radalla. Nuorisopiirinmestaruus ratkeaa sunnuntaina I-radalla.
Sääntöjen mukaan piirinmestaruudesta saa kilpailla jokainen ilmoittautumishetkellä (viimeinen ilmoittautumispäivä) kennelpiirin alueella vakituisesti asuvan omistajan koira riippumatta
omistajan/ohjaajan edustaman yhdistyksen kotipaikasta. Useamman omistajan koira kilpailee sen omistajan kennelpiirin mestaruudesta, jonne koira on pääasiassa sijoitettu. Koira voi kilpailla kalenterivuosittain vain yhden kennelpiirin mestaruudesta.
Nuorisopiirinmestaruuskilpailu on avoin kennelpiirin alueella vakituisesti asuville nuorisoharrastajille. Osallistumisoikeus on ensimmäistä kertaa sinä vuonna, kun kilpailija täyttää 8 vuotta ja viimeistä kertaa sinä vuonna, kun hän täyttää 18 vuotta. Kennelpiirin sääntöjen mukaan nuorisopiirinmestaruuskilpailu un voi ilmoittautua vielä kilpailupaikalla ennen sunnuntain 3.5.2026 joukkuekilpailun alkua kisatoimistossa. Näin tehtäessä kilpailusuoritukset tapahtuvat kyseisen kokoluokan viimeisenä, jollei koirakkoa ole ilmoitettu viralliseen kakkosluokan kilpailuun.
Joukkuepiirinmestaruuskisassa kilpailevat hyppyradalla lauantaina kokoluokat XS-M ja sunnuntaina kokoluokat SL-L. Joukkueen koirakot starttaavat kokoluokan sisällä kierros kerrallaan eli ensin starttaavat jokaisen joukkueen 1. koirakot, sitten 2. koirakot jne.
Lisäkysymysten sattuessa jätä kommentti tapahtumasivulle ( https://www.facebook.com/ share/1BkCyia8jz/ ) tai ota yhteyttä agikisat@ oulunseudunkas.fi
Tapahtumaa sponsoroimassa Musti ja Mirri Kaakkuri
Tervetuloa kisaamaan!


